Znajdź

Biblioteczka

Liturgia na dziś

godziny dnia i nocyW czasach Jezusa inaczej liczono czas i dzielono dobę na godziny niż dzisiaj. Dzień i noc dzielono osobno na dwanaście godzin i liczono te godziny od pierwszej do dwunastej. Czyli np. trzecia godzina dnia to nasza godzina dziewiąta, szósta godzina odpowiada dzisiejszemu południu, a godzina dziewiąta, to trzecia po południu. Godziny nocy dzielono dodatkowo na cztery straże.

Ponieważ w każdej porze roku godzina miała inną długość, na dzisiejsze godziny można je przekładać jedynie w przybliżeniu.
Jezus umarł tuż po przesileniu wiosennym, w tym czasie godziny nocne i dzienne były właściwie równej długości i odpowiadały naszym godzinom. Pana Jezusa ukrzyżowano o godzinie trzeciej czyli dziewiątej rano; mrok ogarnął całą ziemię od godziny szóstej aż do godziny dziewiątej - między dwunastą a piętnastą, według naszego sposobu liczenia czasu; pochowany miał być przed osiemnastą - szóstą według naszego liczenia godzin, bo według Biblii po prostu przed szabatem, który rozpoczynał się o godzinie dwunastej według czasu liczonego przez Żydów.

Hosting zapewnia KYLOS

Oferta współpracy

Jeżeli dla SIEBIE, TWOJEJ FIRMY, FUNDACJI, STOWARZYSZENIA, PARAFII:
- potrzebujesz strony internetowej albo profilu w social mediach;
- brak Ci czasu na systematyczne prowadzenie swojej strony, profilu w mediach społecznościowych;
- potrzebujesz grafiki, banera, nagłówka, loga;
- masz pomysł i nie wiesz jak go zrealizować?
Zadzwoń! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie!

Od ręki adres strony w formacie: mojastrona.2ka.pl, mojastrona.parafia.xyz, mojapielgrzymka.pielgrzymujemy.pl, moja.pielgrzymka.xyz.

Kontakt: 663 774 778

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.